Muzeum Nikifora Krynickiego , właściwie Epifaniusza "Epifana" Drowniaka znajduje się w drewnianej Willi Romanówka na Krynickim Deptaku.
W muzeum można oglądać obrazy i pamiątki słynnego malarza prymitywisty, który tworzył tu w latach 1895 - 1968, a kolekcja ta liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Większość swoich prac, w okresach największej biedy, sprzedawał za bezcen, jednak po pierwszej indywidualnej wystawie dzieł Nikifora w paryskiej galerii Diny Vierny w kwietniu 1959 roku, stał się popularny na całym świecie. Najważniejsza polska wystawa Epifana miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 1967 roku. Został nawet honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Rosnąca sława Nikifora, coraz większa ilość sprzedanych obrazów, nie wpłynęła na jego styl życia. Pozostał skromnym artystą, który nadal codziennie przemierzał Krynicę w drodze "do pracy".
Epifaniusz Drowniak w swoich pracach stosował głównie akwarele, a jego prace, w większości z okresu międzywojennego, wykonane tą techniką uważane są za najlepsze. Później stosował też gwasze i kredki. Jego najstarsze, znakomite obrazy przedstawiają okres z okresu I wojny światowej, żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich, którzy składają meldunki i raporty. Za szczytowe osiągnięcie w twórczości Nikifora należy chyba jednak uznać obrazy, które umownie nazwiemy pejzażami beskidzkimi ze stacyjkami. Temat wiejskich stacyjek i dworców kolejowych związany jest z ulubionymi przez Nikifora podróżami koleją.
Można śmiało stwierdzić, że Nikifor stał się najsłynniejszym "ambasadorem Krynicy" w świecie.
Prócz dzieł artysty w muzeum można podziwiać również ekspozycje czasowe innych autorów.
Proszę czekać