Dodaj do obserwowanych

Ważne informacje

Opis

Józef Ignacy Kraszewski- polski historyk , pisarz , publicysta , działacz społeczny jak i polityczny. Wydał najwięcej książek i wierszy w historii polskiej literatury. 

w 1866 roku przebywał na terenie Krynicy. Owocem tego pobytu była powieść "Wielki Nieznajomy" , której akcja rozgrywa się właśnie w roku 1866 w uzdrowisku. 
Opowieść ta obrazowała i upamiętniała życie kuracjuszy w tamtych czasach. 

W celu utrwalenia związków Kraszewskiego z Krynicą , podjęto decyzję o postawieniu pomnika. I tak pierwszego sierpnia 1881 roku odsłonięto ławkę z popiersiem Kraszewskiego na skraju Góry Parkowej , na tak zwanej Edwardówce. 
Twórcą kamiennej ławki była pracownia kamieniarska Fabiana Hochstima  w Krakowie, która wykonała projekt zgodnie z rysunkiem Wojciecha Gersona. Natomiast autorstwo gipsowego popiersia przypisuje się Franciszkowi Wyspiańskiemu , który był ojcem Stanisława Wyspiańskiego. Później , w roku 1905 popiersie zamienione zostało na wykonanie z brązu. 

Na pomniku znajduje się napis "Zakątek J. I. Kraszewskiego" a niżej "Pamiątka jego pobytu w roku 1866 uświęca Krynica podczas jubileuszu 1897 r."

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Krynica-Zdrój, Park Zdrojowy
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 29.12.2019, 15:39

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Ławeczka Kraszewskiego
Pomnik
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 12 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook