Dodaj do obserwowanych

Statua Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów

Pomnik

Ważne informacje

Opis

Matka Boża  Królowa Zdrojów Krynickich - Uzdrowienie Chorych

Legenda głosi, że pewien rycerz z niedalekiego zamku w Muszynie zakochał się w pasterce. Niestety , został wezwany przez króla do obrony Ojczyzny przed tatarami. 
Mijały lata , a rycerz nie wracał. Pasterka ofiarowała swoje życie Najświętszej Maryi Pannie i zamieszkała w osamotnieniu w pobliskim lesie. 
Pewnego razu w trakcie modlitwy usłyszała głos rycerza wracającego z wojny , który wołał o pomoc. W czasie powrotu został śmiertelnie poraniony przez zwierze. 
Śpiesząc mu na pomoc pasterka , uklękła na kolano i pełna wiary , ufności i nadziei zawołała "matko Najświętsza ratuj go!".
I o to z niebios zstąpiła Matka Boża i wskazując na zdrój powiedziała " Umyj ta wodą rany rycerza a żyć będzie" i tak się stało.  I odtąd zaczęto głosić i rozpowszechniać cudowny zdrój i cześć  Najświętszej Panny - Uzdrowienia Chorych. 

Rozdrażniony tym,jak pisze Legenda, diabeł postanowił zniszczyć źródło zrzucając na niego kamień. Jednak strzegąca swojego miejsca Najświętsza Maryja Panna zniweczyła jego plany i  głaz ten zamiast u stóp źródła  można oglądać zmierzając w kierunku szczytu na Jaworzyne. 

Arutur Grottger zachwycony pięknem i sławą źródła zapragnął żeby wśród lasu wznieść statuę "Matki Bożej Łaskawej" aby swą mocą i błogosławieństwem strzegła Krynicę oraz by mogli do niej się zwracać wszyscy chorzy. 
I tak wśród gąszczu drzew w 1864 roku powstała figurka Matki Bożej. 

W jubileuszowym, 1950 roku , sanktuarium leśne zostało poszerzone i ogrodzone.

Jest to miejsce prywatnych pielgrzymek , schronienie i uzdrowienie dla chorych i strapionych. 
W podzięce za otrzymane łaski w każdy czwartek w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywają się nabożeństwa ku czci Królowej Zdrojów Krynickich.  

Zwiń Czytaj więcej

Lokalizacja

Krynica-Zdrój, Park Zdrojowy
Pokaż mapę
Data ostatniej aktualizacji: 29.12.2019, 15:39

Oceny i recenzje

Opublikowanych opinii: 0
Statua Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów
Pomnik
W tym tygodniu atrakcję obejrzało
już 7 osób
Obserwuj
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook